Subotička Srednja medicinska škola danas je, brojnim aktivnostima, obilježila Dan škole – 12. svibnja, i organizirala Dan otvorenih vrata svim učenicima osmih razreda osnovnih škola i njihovim roditeljima koji su se htjeli upoznati s radom ove obrazovno-odgojne ustanove. Svečanosti u ovoj školi, koja je počela s radom sredinom 1958. godine u Subotici i čiji je osnovni zadatak bio priprema i usavršavanje učenika za medicinske sestre zdravstvenih i zdravstveno socijalnih ustanova i patronažnu službu, nazočio je i gradonačelnik Subotice Stevan Bakić koji je, obraćujući se prisutnima u atriju te škole, Srednjoj medicinskoj školi čestitao 66. godišnjicu postojanja i poželio puno uspjeha u daljnjem radu.

„Danas sam imao zadovoljstvo s ravnateljicom škole i njezinim suradnicima obići kabinete u Srednjoj medicinskoj školi i vidim mlade i talentirane učenike koji je pohađaju kako, skupa sa svojim profesorima, provode vježbe po kabinetima i kako, s obzirom na to da je danas i Dan otvorenih vrata, svoje znanje prezentiraju gostima iz drugih škola. Djeca koja pohađaju ovu školu odabrala su jedan human i jako odgovoran poziv prema kome imam veliko poštovanje. Razlog tog mog velikog poštovanja su, prije svega, herojska djela medicinskog osoblja Opće bolnice Subotica i Doma zdravlja Subotica tijekom pandemije Covida-19, kada su ne rijetko svoje živote žrtvovali kako bi spasili živote svojih sugrađana i pomogli im u najtežim mogućim situacijama. To, ponovit ću i ovom prilikom, nikada ne smijemo zaboraviti“, naglasio je Bakić.

On je učenicima Srednje medicinske škole poželio uspješan svršetak smjerova na koje su se upisali i da u budućnosti ostvare sve svoje snove i želje, a nastavnom osoblju škole izrazio zahvalnost što učenicima prenose svoje stručno znanje i što se trude i poduzimaju sve kako bi od njih napravili i dobre ljude.
„Temelj svega je biti kvalitetan čovjek, a svi ostali rezultati grade se na tim temeljima. Iskoristit ću ovu prigodu kako bih naveo neke poteze lokalne samouprave koja iznimnu pozornost poklanja mladim ljudima, osobito u području obrazovanja. Od 2016. godine do današnjeg dana sa sve tri razine vlasti, dakle republičke, pokrajinske i lokalne, u adaptaciju, rekonstrukciju, opremanje srednjih i osnovnih škola uloženo je jednu milijardu i 90 milijuna dinara, što je, svakako, podatak za divljenje. Što se Srednje medicinske škole tiče, lokalna samouprava se trudila pomoći, prema svojim mogućnostima i prioritetima. Konkretno, obišli smo i ovaj tavanski dio škole koji je nekada bio u zapuštenom stanju, a koji je sada, nakon rekonstrukcije za koju je izdvojeno pet milijuna dinara, pretvoren u jednu multifunkcionalnu učionicu u kojoj će se provoditi različita nastava. Unutrašnjost škole skoro je kompletno oličena, postavljena je i led rasvjeta u koju je uloženo šest milijuna dinara, a zamijenjena je i ograda“, naveo je gradonačelnik Bakić.

Dodao je da lokalna samouprava, uz Srednju medicinsku školu, skrbi i o svim drugim školama u ovom gradu.
„U proteklom razdoblju, kada je riječ o ulaganjima u obrazovno-odgojne ustanove, najveća ulaganja imali smo u Kemijsko-tehnološkoj školi. Opremanju trening-centra u Tehničkoj školi „Ivan Sarić“ država je namijenila sredstva u visini od 75,6 milijuna dinara, uredili smo neke stvari i u Muzičkoj školi, a imamo i uređenu zgradu Politehničke škole u Harambašićevoj ulici. Nastavit ćemo tim tempom, jer su nam mladi prioritet. Mladi ljudi su naše bogatstvo, bogatstvo ovoga grada i trudit ćemo se da imaju optimalne uvjete za nastavu. Na kraju, još jednom bih Srednjoj medicinskoj školi čestitao Dan škole, da i u budućnosti postižete dobre rezultate, proizvodite dobre i stručne kadrove i da kadrovi nakon završetka školovanja ostanu u Subotici”, poručio je gradonačelnik Stevan Bakić.

Ravnateljica Srednje medicinske škole Natalija Trbović Toljagić kazala je da se 12. svibnja, na datum kada je 1820. godine rođena Florence Nightingale – engleska bolničarka i začetnica modernog sestrinstva koja je otvorila prvu školu za bolničarke – obilježava dan ove škole.
Podsjetila je da se od 1965. godine taj dan obilježava kao Međunarodni dan medicinskih sestara i dodala da je 12. svibnja 1671. godine umro vladika Vasilije, u narodu dobro poznat kao Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac, čije iscjeliteljske moći, kako se vjeruje, traju i dan-danas.

„Tako se kroz godine i u ovoj zgradi prepliću znanje, empatija, humanost, vjera i mala čuda. Danas smo otvorili i naša vrata kako bi svi imali mogućnost vidjeti gdje se obrazuju i odgajaju budući bijeli mantili. Medicinske sestre, fizioterapeuti, kozmetičari, stomatološke sestre, ginekološko-akušerske sestre, gdej dijete postaje čovjek, spreman pomoći drugome“, rekla je, između ostalog, Natalija Trbović Toljagić.
U Srednjoj medicinskoj školi u Subotici nastava se odvija na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku. Škola je, također, otvorena i za obrazovanje odraslih kroz prekvalifikaciju i specijalizaciju.